Čitaonica: The Bone Clocks

Sinoć, 24. 11. 2014, u Klubu Doma omladine održana je tribina „Lazara Komarčića“ iz programa „Čitaonica“, a tema je bila novi roman Dejvida Mičela „The Bone Clocks“. Mičel je poznat domaćoj publici po romanu „Atlas oblaka“ (Laguna, 2008) i istoimenom filmu koji je imao nešto veze sa romanom. „The Bone Clocks“ je praktično od izdanja u širem izboru za Buker nagradu.

Korice

Korice

Zbog hladnog vremena, ličnih obaveza, promene mesta održavanja (u odnosu na uobičajnu Tribinsku salu), rasporeda zvezda i planeta, zbunjujućih naloga Tajnih Gospodara, sunčevih pega, ozonskih rupa, ili neke kombinacije navedenih faktora, tribina je imala relativno slabu posećenost. Od prisutnih, knjigu su bili pročitali pisac ovih redaka i Bojan Butković.

Knjiga je ocenjena izuzetno povoljno na načelnom nivou, a u razgovoru su se smenile teme jedinstvenosti univerzuma svih Mičelovih romana („The Bone Clocks“ se pojavljuju likovi iz i reference na bezmalo sve Mičelove ranije radove, iako se bez ikakvih teškoća može samostalno čitati), karakteristične strukture dela (slično „Atlasu oblaka“, radnja je skokovita u vremenu, jer prikazuje šest definišućih trenutaka u životu protagoniste Holi Sajks, od tinejdžerskog beganja od kuće do penzije u periapokaliptičnoj Irskoj), i kompleksnosti protagoniste i dva glavna „zlikovačka“ lika.

Ovo poslednje je možda i najveća snaga romana: vidimo iste ljude u različitoj starosnoj dobi, koji se shodno različito ponašaju i različito razmišljaju. Mičel lukavo skače iz vremena u vreme, i na taj način izbegava opširnost koju bi opis čitvog jednog (interesantnog) života zahtevao, a razloge za promene u ličnosti daje kroz kontekst. Iz džumbusa samoživih, samima sobom opsednutih kreatura postepeno izranjaju razvijeni i realistično složeni likovi.

Omladina Društva "Lazar Komarčić" izvodi performans "Osteohorologija" u režiji Bojana Butkovića

Omladina Društva „Lazar Komarčić“ izvodi performans „Osteohorologija“ u režiji Bojana Butkovića

Zajednički zaključak bio je i da je Mičelov stil dovoljno distinktivan da će „svaki roman Dejvida Mičela biti roman Dejvida Mičela“, ali da izbor tema i likova, uz mozaički način opisivanja celog alternativnog (prošlog, budućeg, i sadašnjeg) univezuma pruža više nego dovoljno prostora autoru da bude i ostane zanimljiv.

„The Bone Clocks“ ima našu prepopruku.

Miloš Petrik

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *